NOWINKI

Jak zadbać o pościel i zdrowy sen

Dobry sen pozwala nam na pozyskanie energii na nowy dzień i sprzyja zdrowiu.  Po kilku godzinach nocnego odpoczynku mamy energię do działania i podejmowania nowych wyzwań. Aby jednak sen był przyjemny i oddziaływał pozytywnie na nasz organizm, musimy zadbać o pościel, w której śpimy. Pościel powinna być zawsze świeża, pachnąca, wolna od roztoczy i bakterii. Aby zachować świeżość pościeli  zaleca się jej wietrzenie, częstą wymianę i odpowiednie przechowywanie.

Jak prawidłowo wietrzyć pościel?

Pościel należy wietrzyć w odpowiednich warunkach.  Najlepiej wietrzy się pościel wykonaną z naturalnych materiałów, np. pościel z lnu lub pościel z bawełny, które nie absorbują wilgoci z powietrza i pozwalają łatwo wymieniać ją z powietrzem. Dopływ świeżego powietrza sprawi, że pościel zyska świeżość.

Nie ma konieczności wynoszenia kołder i poduszek każdego dnia na zewnątrz. Pościel po nocy powinna chwilę poleżeć na łóżku w sypialni, najlepiej luźno złożona. Warto wtedy otworzyć na oścież okno i dopiero po około 1-2 godzin schować ją do schowka czy skrzyni lub nakryć narzutą. Pościel także można wietrzyć na balkonie, na tarasie, na meblach ogrodowych przed domem.  Istotne jest, aby pościel miała dopływ świeżego powietrza przez strukturę materiału, z jakiego jest zrobiona, odpowiednią temperaturę na zewnątrz i podłoże.

Kiedy i jak wietrzyć pościel?

Pościel można wietrzyć o każdej porze roku. Wietrzenie pościeli latem lub wietrzenie pościeli zimą, na mrozie powoduje, że odzyskuje ona świeżość. Nie powinno się wietrzyć pościeli jedynie wtedy, gdy pada deszcz lub śnieg, a powietrze jest bardzo wilgotne, np. na dworze panuje mgła. W takich warunkach pościel mogłaby nadmiernie namoknąć.

Pościel wietrzona przy niskich temperaturach, poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza całkowicie pozbawi ją roztoczy, bakterii i wirusów. Niewskazane jest wietrzenie pościeli na pełnym słońcu przy bardzo wysokich temperaturach. Wysoka temperatura oraz dostęp promieni słonecznych tworzą idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów na pościeli. Jeżeli wietrzymy pościel latem, powinniśmy zadbać o to, aby miejsce było zacienione, przewiewne i chłodne.

Zaleca się, aby pościel wietrzyć z jednej i z drugiej strony, po około 20-30 minut minimum każdą stronę pościeli. W takim czasie świeże powietrze zadziała zabijając roztocza, a nasza pościel zyska świeżość i na pewno nie zawilgotnieje.

Wietrzenie pościeli najlepiej powtarzać raz w tygodniu lub co najmniej dwa razy w miesiącu. Można częściej wietrzyć pościel otwierając okna w sypialni także przed snem, co zapewni nam komfort wypoczynku i snu.

Bezpieczne przechowywanie pościeli?

Pościel Seven Heaven można przechowywać w mini-poszewce. Przechowywanie w ten sposób jest łatwe, wygodne i bezpieczne. Do tego zachowujesz ład w szafie, bo wyciągasz po komplet, który potrzebujesz a dodatkowo chronisz pościel przed roztoczami.

pościele bawełniane, poszewki bawełniane

 

Dodaj komentarz