NOWINKI

Dobry sen to dobre zdrowie

Odpowiednia ilość przespanych godzin to najlepsze lekarstwo. Wpływa  na obniżenie ciśnienia krwi, poziomu złego cholesterolu i odporność organizmu. Odpowiednie wysypianie się to również skuteczna ochrona przed depresją.  Sen krótszy o zaledwie 15 minut niż zwykle może powodować poważne problemy ze skupieniem i koncentracją następnego dnia. Nieregularny sen może więc sporo namieszać w życiu zawodowym prywatnym, napędzając koło stresu i zmęczenia. Jak zatem rozwiązać problem nieregularnego lub zaburzonego snu?

Co się dzieje w naszym ciele w czasie snu?

W czasie snu w mózgu i całym organizmie zachodzi wiele pożytecznych procesów biologicznych.

1) organizacja i zapisywanie informacji, pozbywanie się zbędnych „śmieci” z pamięci – niedobór snu utrudnia lub wręcz uniemożliwia uczenie się, poznawanie i zapamiętywanie;

2) reorganizacja i komunikacja pomiędzy komórkami nerwowymi – niedobór snu sprawia, że praca mózgu z czasem ulega znacznemu pogorszeniu;

3) odpoczynek i odnowa większości tkanek i narządów całego ciała, a także produkcja pożytecznych amin i hormonów – bez odpowiednio długiego snu organizm nie ma szans na regenerację, na odbudowę zniszczonych komórek i akumulację energii

Procesy zachodzące podczas snu mają zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia. Bez prawidłowego snu nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować.

Jakie nawyki wypracować, aby zadbać  o zdrowy sen i zdrowie.

  1. Zadbaj o regularne pory wstawania i kładzenia się spać. W weekendy i dni wolne nie śpij dłużej.
  2. Korzystaj z przerw w pracy – przerwa na lunch powinna być wykorzystana na posiłek, a nie nadrabianie zaległości, prace przy komputerze. Warto zadbać o kilku minut wolnego i odejść od biurka.
  3. Po pracy zapominaj o obowiązkach służbowych.  Starajmy się też w czasie wolnym od pracy zwolnić tempo i skupić się na swoich pasjach czy zainteresowaniach i na regularnym odpoczynku.
  4. Trenuj uważność. Podczas leżenia w łóżku warto również przez kilka sekund skupiać się na każdej najmniejszej partii naszego ciała.
  5. Nie daj się przeciążeniu sensorycznemu.  Przemęczenie napływającymi informacjami nie wpływa dobrze na sen ani odpoczynek.
  6. Zadbaj o czyste otoczenie.  Nawet biurko, przy którym często spędzamy większość dnia jest ważnym narzędziem w walce ze zmęczeniem. Wystarczy zastosować się do kilku reguł: usunąć z blatu wszystko co nie jest absolutnie niezbędne, pogrupować przedmioty, odkładać rzeczy na miejscu i starać się utrzymać biurko w czystości jak najdłużej. Taka zasada powinna obowiązywać także w domu – tam powinniśmy głównie odpoczywać, a nie denerwować się nieporządkiem.
  7. Zadbaj o czystą i miękką pościel ( pościele bawełniane), z bezpiecznych, przewiewnych materiałów.  Więcej informacji jak zadbać o pościel przeczytasz na naszym blogu.

Dodaj komentarz